Krk info o ostrove

Poloha: Chorvátsko, Kvarner, najbližšie veľké mesto na pobreží – Rijeka, 610km od Bratislavy. Na ostrov sa dostanete po moste (35 – 140Kn podľa typu vozidla, platí sa iba jednosmerne prejazd z pevniny na ostrov)

Ostrov Krk je jedným z najväčších v Jadranskom mori (s rozlohou 409km2), jeho veľkosť a geografická rôznorodosť znamenajú, že si tu to svoje dovolenkové miesto nájde takmer každý. Ostrov je ľahko dostupný vďaka unikátnemu mostu, ktorého dlhý klenutý oblúk je druhým najdlhším betónovým oblúkom na svete. Ostrov napriek svojej obľúbenosti stále ponúka tiché a nepreľudnené zálivy. Severozápadné pobrežie ostrova je strmé, skalnaté a menej obývané, pravdepodobne kôli silnému zimnému vetru bura, ktorý bičuje toto pobrežie. Južné pobrežie má príjemnejšiu klímu, viac vegetácie, pláží a zálivov. 31% plochy ostrova je zalesnenej a väčšina lesov sa nachádza na juhozápadnom pobreží. Na tomto pobreží nájdeme aj obľúbené mestá – letoviská Krk, Punat a Baška. Na Krku sa modrou vlajkou pýši aź 14 pláží a jedna marína.

Mesto Krk má centrálnu polohu a je dobrou základňou pre objavovanie ďalších častí ostrova. Má krásne historické centrum, zaujímavú katedrálu a zachovalé časti mestského opevnenia. Priamo v Krku a v jeho okolí nájdeme množstvo pláží od vybetónovaných s piesočným dnom, cez štrkové a kamienkové až po skalnaté romantické zálivy. Na dobre vybavených mestských plážach sa dajú požičať člny, šlapacie vodné bicykle, dá sa tu zahrať beach volejbal alebo tenis. Pre deti sú pripravené detské ihriská. Z mestského prístavu denne vyráža niekoľko zaujímavých lodných exkurzií. Napríklad na mini-ostrov Prvič, ostrov Rab, alebo na ostrov Goli – bývalé väzenie. V prvej polovici augusta sa v meste koná tradičný festival, kedy sa väčšina ulíc a námestí zmení na veselý jarmok.

Najsevernejšie mesto na ostrove je Omišalj a patrí zároveň aj k najstarším na ostrove. Týči sa vyše 80m nad morom na skalnatom brehu s výhľadom na nádherný záliv. Zachovalé historické rezidenčné budovy v meste majú spoločnú jednu zaujímavosť – vonkajšie schodisko vedľa vstupu do domu, a balkón priamo nad vchodom. Na okraji útesu je príjemný chodník na prechádzku s fantastickými výhľadmi na more.

Njivice sú najmladším mestom na Krku. Premena malej rybárskej osady na turistické centrum začala v 30- tych rokoch minulého storočia. Dnes majú výbornú turistickú infraštruktúru a vybavenosť, prístav, množstvo pláží, centrum plné reštaurácií, kaviarní a cukrární. Ubytovanie všetkých kategórií je samozrejmosťou. Prístup do mora tvoria prevažne vybetónované vstupy a kamienkové pláže. Miestna, kilometer dlhá promenáda v tieni pínií pozýva na príma prechádzku, ktorá sa dá podvečer spojiť s návštevou niektorej z kultúrnych akcií, ktoré sa v meste konajú počas turistickej sezóny.

Malinska a jej okolie na západnom pobreží ostrova Krk je známa ako Malinska Riviera. Je to turistická oblasť s množstvom pláží a malých zálivov s rôznym prístupom do mora.

Z Punatu je na skok na ostrovček Košljun, ktorý sa nachádza uprostred hlbokého zálivu Punatska draga. Na ostrove sa nachádza zaujímavý Františkánsky kláštor. Punat je pokojné letovisko, milé mestečko s typickými pobrežnými domami, ktoré sa mimo iného pýši dlhou tradíciou pestovania olív a výrobou prvo-triedneho olivového oleja a aj jednou z najväčších a najstarších marín na Jadrane.

Baška ohúri pieskovo-kamienkovým zálivom v krásnom prostredí pod horami. Nachádza sa na konci cesty vinúcej sa po Krku smerom na juh. Obľúbená pláž v Baške je veľkým lákadlom – je z jemných kamienkov a piesku a meria 2 kilometre. Tento prístup do mora je ideálny aj pre rodiny s deťmi, a deti sa tu zabavia aj na vodných šmykľavkách. Ďalšie pláže v okolí sú skalnaté, alebo štrkové. Sú to menšie zálivy, ku ktorým niekedy nevedie cesta a dostať sa sem dá iba pešo po pobreží alebo vodným taxíkom. Pohodovú dovolenku umocní staré mestečko a promenáda, ktoré sú magnetom pre večerné prechádzky. Množstvo obchodíkov, reštaurácií, barov, všetky možné druhy ubytovania a miestne pláže robia z Bašky špičkové miesto na strávenie letnej dovolenky.

Na juhovýchodnom pobreží sa nachádza Vrbnik –  nádherné stredoveké mestečko na útese, ktoré určite stojí za zastávku. V jeho okolí sa pestuje hrozno, z ktorého sa vyrába vyhlásené biele víno a rakija. V meste nájdete jedinečné reštaurácie ponúkajúce kulinársky zážitok s panoramatickým výhľadom na Chorvátske pobrežie smerom k mestu Cirkvenica.

Siloje mestečko na severo-východnom pobreží ostrova, kam prúdia dovolenkári, ktorí si chcú užiť viac pokoja, prípadne rodiny s deťmi, ktoré ocenia vynikajúce pieskové a štrkové pláže v okolí. Blízko Silaje záliv Soline, známy vďaka liečivému blatu. Záliv má plytké dno a vodu teplejšiu o cca 2 až 3 stupne v porovnaní s ostatnými zálivmi.

Pláže

Členité pobrežie Krku je posiate väčšími či menšími zálivmi vhodnými na kúpanie. Prístup do mora je buď umelo upravený (vybetónovaný), skalnatý, štrkový či pieskový. Krištáľovo čistá voda a čisté pláže Krku sú každoročne odmeňované Modrými vlajkami. Rodiny s deťmi si bez problémov nájdu pláž s pozvoľným prístupom do mora, potrebným zázemím a službami. Na mnohých plážach priamo pri mestečkách sa deti vyšantia aj na vodných šmykľavkách a umelých ostrovoch na skákanie do vody.

Jedna z najkrajších a najpopulárnejších pláži je Vela plaža v Baške (piesok, štrk) priamo pri mestečku. Nádhernú kulisu do zlata sfarbeného brala nad morskou hladinou ponúkne pláž Velo celo alebo Golden Bay. Je prístupná len loďou a nachádza sa na pol ceste medzi mestečkami Punat a Stara Baška. Za zmienku stojí aj pláž Oprna pri Starej Baške. Je to krásna prírodná pieskovo-kamienková pláž, kam sa dostanete buď loďou alebo úzkym chodníčkom pešo (autá parkujú na hlavnej ceste). Nádherná pieskovo štrková pláž Potovosce láka výletníkov do oblasti Vrbnik (nachádza sa 2km od mesta).

Výlety

V obzvlášť horúcich letných dňoch padne vhod návšteva 110m dlhej jaskyne Biserujka s krásnymi galériami na severe ostrova. Za návštevu určite stojí mestečko Vrbnik, záliv Soline s liečivým blatom a ostrovček Košljun v Punatskom zálive. Na ostrove je bohužiaľ zakázané kúpanie a obed si treba priniesť so sebou (nie sú tu reštaurácie ani bary). Dá sa tu ale veľmi príjemne poprechádzať po značených chodníčkoch a navštíviť etnografické múzeum. Ostatné mestečká na ostrove vrátane hlavného mesta Krk sú tiež vďačnými cieľmi výletov. Pri každom z nich sa dá okúpať a osviežiť na miestnej pláži.

Športy

Športuchtiví turisti majú na Krku bezpočet možností ako sa zabaviť. V Punate si môžu vyskúšať wakeboardový a vodnolyžiarsky vlek. Blízko Njivic sa dá jazdiť na koni, a ostrov praje aj všetkým ostatným športovým aktivitám ako plávanie v krásnom mori, jachting, morské kajaky, windsurfing, potápanie (nezabudnite na kúpu miestnej licencie), turistika a horská cyklistika (300km značených chodníkov pre turistiku a cyklistiku, okolie Bašky ponúka 80km značených chodníkov rôznej náročnosti). Na svoje si prídu aj lezci, napríklad v okolí Bašky.

Na Krk autom

Najčastejšia cesta slovenských turistov vedie z Bratislavy cez rakúsky Graz, slovinskýMaribor a chorvátsky Zagreb. Ďalej po A1 cez Karlovac, potom smer Pula/Rijeka po diaľnici A6. Z diaľnice potom treba odbočiť na Otok Krk pred Rijekou. Iní preferujú „slovinskú“cestu cez Maribor a Ljubljanu, potom smer Rijeka.

Napíšte námLetenkyPrenájom auta