Ako si vybrať správne miesto na dovolenku?

Niekto má rád slnečné lúče, ktoré ho hrejú. Alebo ležať na pláži a nič nerobiť. Možno vykúpať sa v mori.

Naopak sú tu aj takí ľudia, pre ktorých je takáto predstava nudou, otravou, dokonca až nočnou morou.

Preto si v prvom rade treba nastaviť správne očakávania. Spýtajte sa túto dôležitú otázku a dobre nad ňou popremýšľajte:

Aké sú moje očakávania od dovolenky?

Niekto by chcel navštíviť exotické destinácie v Ázii alebo Južnej Amerike. Niekto skrátka chce dobrodružstvo.

Niekto by však chcel navštíviť pláže a wellness, aby zo seba dostal všetku ťarchu, ktorá ho tlačí k zemi.

No čo ak by sme chceli zábavu, poprezerať si pamiatky? To však nie je všetko. Možno chcete romantiku a stráviť prekrásne chvíle so svojou polovičkou. Alebo sa možno chcete zdokonaliť v cudzom jazyku. V takom prípade sa vám oplatí ísť napríklad na jazykové pobyty na Malte, alebo priamo v Anglicku.

Jedna destinácia nedokáže všetko naraz. Nedokáže vás naučiť cudzí jazyk, zároveň vám dať dobrodružstvo a ešte k tomu ďalších 5 vecí. Každá destinácia je stvorená pre niečo iné. Nenechajte sa zlákať len tým, že to pekne vyzerá. Stará múdrosť hovorí, že mnoho vecí dokáže očariť vaše oči, ale len málo dokáže očariť vaše srdce. A práve správne splnené očakávania vedia byť bránou do srdca.

Máme za sebou očakávania. Aké iné kritérium treba zohľadniť?

S kým idete na dovolenku

Ste rodina s deťmi? Zaľúbený pár? Skupina kamarátov? Idete tentokrát sám? Nemusíte byť jasnovidec, aby ste vedeli, že rodiny chcú od dovolenky niečo iné ako skupina kamarátov. Florencia napríklad patrí medzi najromantickejšie miesta v Európe. Rozhovory pri fontánach, prechádzky pri rieke Arno. Zaľúbenci by si tu nepochybne prišli na svoje. No pre skupinu kamarátov, ktorí hľadajú zábavu, by to asi nebolo to pravé.

Takže určite pamätajte na to, že s kým a kam idete, môže mať veľký vplyv na to, ako dovolenka dopadne.

Čo ešte treba zvážiť?

Dôvod, pre ktorý ste sa rozhodli pre dovolenku

Niekto túži po exotike. Niekto chce nič nerobiť a oddychovať. Niekto chce vypnúť a na chvíľu všetky starosti zahodiť za hlavu. Niekto objavovať záhadné miesta. Niekto sa chce odfotiť pri pamiatkach, z ktorých cítiť stáročia ľudských dejín. Niekto chce ochutnať kulinárske skvosty krajiny. Dôvodov je mnoho, no len jeden je ten správny. Ten váš. Preto sa pýtajte, prečo chcete ísť na dovolenku a podľa toho vyberajte aj destináciu.

Ďalej tu máme kritérium číslo štyri.

Cena

Cena dovolenky väčšinou závisí od vášho rozpočtu. Bežne sa dovolenky pohybujú medzi 500 – 900 Eur, avšak to sú len priemerné ceny. Tie môžu byť vyššie aj nižšie. Záleží na tom, kam chcete ísť, čo chcete zažiť a kde budete bývať. No vďaka last minute dovolenkám vie cena padnúť aj na 300 Eur. Má to však jednu nevýhodu. Pri nich máte užší výber a beriete len z toho, čo ostalo.

Nákupy, nákupy, nákupy

V neposlednom rade môžete zohľadniť aj to, čo si chcete so sebou odniesť. Nemám tým na mysli len samotné zážitky a spomienky, ale aj hmotné veci. Často na dovolenkách nájdeme zaujímavé maličkosti, ktoré máme tendenciu kupovať a priniesť si domov.

Napríklad na dovolenke v Taliansku, Chorvátsku a Španielsku sa vám oplatí kúpiť víno alebo sušené ovocie. V Tunisku sú to parfumy a keramika.V Turecku koreniny. V Egypte šaty z hodvábu. Každá krajina ponúka niečo iné. Ponúka to svoje. Ak si chcete so sebou niečo odniesť, určite si zistite, čo všetko si môžete v danej krajine kúpiť.

Napíšte námLetenkyPrenájom auta