Elba info

Poloha: Taliansko, Toskánske súostrovie, najbližší prístav/mesto na pobreží Piombino – 1050km od Bratislavy.

Elba, tretí najväčší taliansky ostrov sa nachádza 20km od pobrežného mesta Piombino a je súčasťou najväčšieho morského chráneného územia v Európe – Národný park Toskánskeho súostrovia. Napriek blízkosti Toskánskeho pobrežia je to oáza pokoja, ktorá si zachováva vlastný ostrovný charakter. Elba prekvapí a mnohí stratia reč nad jej krásou. Ostrov nemá čo závidieť ani exotickým plážovým karibským rajom, ohúri nádhernými výhľadmi na strmé útesy a čarovné zálivy. Je vulkanického pôvodu, má hornatý charakter, úrodnú pôdu a vynikajúce podnebie. Krištálovo čisté more omývajúce jej brehy je hlavným lákadlom dovolenkárov, ktorých nesklame ani prístup k moru, keďže väčšina pláží má jemný piesok. Mnohí začnú po návšteve Elby rozmýšľať nad tým či je na mieste nazývať Napoleonov nútený pobyt na ostrove vyhnanstvom. Ak je Elba miesto na vyhnanstvo, tak také by asi väčšina z nás vydržala aj na dlhšie ako na jeden-dva týždne z roka…

Portoferraio na severnom pobreží je najväčšie mesto na ostrove a najdôležitejší prístav, kam premáva väčšina lodí z pevniny. Mesto si zachováva svoju renesančnú krásu a atmosféru. Historické budovy, múzeá, kostoly, pevnosť a okolité pláže stoja za zastávku alebo výlet do Portoferraia. Miestny prístav je považovaný za jeden z najbezpečnejších na svete. Krásne farebné budovy okolo starého prístavu pochádzajú z 18. a 19. storočia, kedy v prístave prekvital obchod s minerálnym bohatstvom exportovaným z Elby. Časť svojho detstva prežil v tomto prístavnom meste Victor Hugo.

Rio Marina na východnom pobreží je pokojné, tiché mestečko s baníckou tradíciou, ktoré sa po uzatvorení poslednej bane stalo menším turistickým centrom. Členité pobrežie vytvára krásne zálivy s plážami ako z rozprávky a zvláštny nádych tejto oblasti dáva do červena sfarbená zem bohatá na železnú rudu. Do správnej oblasti Rio Marina patrí aj plážová destinácia Cavo na najsevernejšom výbežku Elby, populárna pre svoju pieskovú pláž a nádherné pobrežie s útesmi. Rio nell´Elba je jedno z najstarších miest na ostrove a rovnako ako ostatné mestá vo východnej časti ostrova, má bohatú banícku tradíciu. Nachádza sa 170 metrov nad morom, na kopci na severo-východe ostrova (vo vnútrozemí).

Krásne mestečko na východnom pobreží Porto Azurro má španielsky pôvod, bolo založené Filipom III na začiatku 17. Storočia. Nad mestom a zálivom sa týči na jednej strane pevnosť S. Giacomo a na druhej Forte Focardo. Okolie Porto Azurra ponúkne pekné pláže, skôr menšie a najmä kamienkové.

Capoliveri je nádherný klenot medzi mestečkami na Elbe. Nachádza sa vysoko na kopci a spája v sebe atmosféru pokojného prímorského mestečka s nádhernými starobylými uličkami, ktoré má ako bonus neuveriteľné panoramatické výhľady na okolie. Veľké množstvo vyhlásených reštaurácií sem láka večer dovolenkárov z okolitých pláží na večeru a večernú prechádzku. Pobrežie a pláže v okolí sú jedinečné, nájdu sa maličké zátoky ako aj nádherné dlhšie pláže ako Pareti, Morcone, Naregno, Lacona a množstvo ďalších.

Oblasť Campo nell´Elba na južnom pobreží Elby a jej najväčšie mesto Marina di Campo sa chváli viac ako kilometer dlhou krásnou plážou, perfektnými službami pre dovolenkárov a stále živou rybárskou tradíciou. Malebná Marina di Campo je historicky najstaršou turistickou destináciou na ostrove. Jej pláž a krásny záliv lákajú turistov už od 50-tych rokov minulého storočia. Je tu veľké množstvo reštaurácií, ubytovacích kapacít, obchodíkov, kaviarní a kúsok za mestom nájdeme aj diskotéky. Jednou z veľkých atrakcií je aj miestne akvárium – jedno z najväčších v Taliansku. Nádherný záliv tohto mesta sa dá obdivovať zo starobylých dediniek na kopci nad mestom – Sant Ilario alebo San Piero (cca 200m nad morom).

Historické mesto Marciana nájdeme v príjemnom horskom prostredí 375m nad morom a začína tu niekoľko zaujímavých turistických trás. Jedna z nich vedie na vrchol Monte Capanne, iná cez lesy plné gaštanovníkov ku kaplnke Madonna del Monte, miestu, kde sa konali bohoslužby už od stredoveku. Pobrežná Marciana Marina s pastelovo farebnými domami na nábreží je ďalším turistickým centrom, ktoré ale tiež nie je bezcharakterná turistická „veľkovýrobňa“. Naopak, dýcha dávnou históriou a charakterom bývalej rybárskej mekky (vo veľkom sa tu lovili tuniaky – do roku 1958).

Zaujímavé miesta pre výlety:

Okrem mestečiek a pláží, ktoré nepochybne stoja za nejakú tú hodinku objavovania sa na Elbe môžme pokochať expozíciami v múzeách (napríklad múzeum v Portoferraio, alebo v Marciane), vyraziť do hôr, plaviť sa na Pianosu, alebo navštíviť starobylú zrúcaninu hradu na kopci medzi Portoferraio a Rio nell´Elba – hrad Volterraio.

Pianosa je plochý ostrov s najvyšším bodom len 29m nad morskou hladinou, ktorý slúžil ako väzenská kolónia od polovice 19. storočia a od 70-tych rokov 20. Storočia ako väzenie s vysokým stupňom ochrany pre odsúdených mafiánov a teroristov. Turizmus sa teda Pianose vyhýbal oblúkom. Nádherné more, pokoj, opustené a chátrajúce budovy, temer nefunkčný prístav, jediná reštaurácia a žiadne ubytovanie, rímske katakomby… Pianosa má jedinečnú tajomnú a melancholickú atmosféru napriek jasnému letnému slnku. Meno tohto malebného ostrova preslávil Hellerov román Hlava 22, ktorý sa odohrával na autorom nafúknutej Pianose, ktorá s tou reálnou mala spoločnú len polohu.

Napoleon Bonaparte strávil vo vyhnastve na Elbe 10 mesiacov a svoj pobyt ukončil útekom k moci vo Francúzsku. Jedna z jeho rezidencií je Villa San Martino, ktorá sa nachádza kúsok od Portoferraio. Pre reprezentačné účely používal rezidenciu Palazzina dei Mulini postavenú z dvoch veterných mlynov, kde dodnes nájdeme dobový nábytok a Napoleonovu impozantnú knižnicu o vyše 2000 zväzkoch.

Monte Capanne je najvyššia hora na Elbe s nadmorskou výškou 1019m nad morom a z jej vrcholu sa naskýtajú krásne pohľady na celý ostrov. Vedie sem turistická trasa ale aj netypická lanovka z Marciany (na miesto kabínky stojíte v otvorenom koši).

Pláže

Opísať všetky pláže na Elbe, ktoré sa počítajú na desiatky nie je možné a je to aj zbytočné. Nedá sa pokaziť si deň škaredou plážou, každá z nich je jedinečná a každá niečím krásna. Pláže sú pieskové (tmavé aj svetlé), štrkové, kamenné a všetky majú spoločné krištálovo čisté more. Väčšina pláží má pozvoľný vstup do mora, pár metrov od brehu sa už dá ale pohodlne plávať v hlbšej vode, okrem pláží La Biodola, Marina di Campo, Lacona a Fetovaia, kde je more veľmi plytké a hlbšia voda začína až cca 30m od brehu. Pláže sú bez vstupného a bez povinnosti kúpiť si miesto so slnečníkom. Ak je pláž organizovaná a so slnečníkmi, vždy má aj časť ktorá je voľná a bez povinnosti kúpiť si slnečník (spiagga libera).

Bagnaia – v zálive Portoferraio, bary, reštaurácie, požičovňa náradia pre vodné športy, štrková pláž

Biodola – blízko Portoferraio, krásny záliv, hotely, reštaurácie priamo na pláźi, piesková pláž

Capo Bianco – kúsok od centra Portoferraia, biela kamienková pláž

Forno – malá, tichá pláž oproti zálivu Biodola, piesková pláž

Sansone – nádherná pláž na severnom pobreží, biele kamienky

Scaglieri – maličká pláž vedľa La Biodola, dobre vybavená, Krásne západy slnka, piesková pláž

 

Cavoli – obľúbená medzi mladými, južné pobrežie, piesková pláž

Fonza – blízko Marida di Campo, plytké more, piesok a kamienky

Lacona – veľká, dobre vybavená pláž, jemný piesok

Marina di Campo – dlhá pláž v mestečku, plytké more, piesková pláž

 

Morcone – menšia pláž neďaleko centra Capoliveri, výborne vybavená, piesok a štrk

Seccheto – tichá a pokojná pláž obkolesená krásnymi útesmi, piesková pláž

 

Fetovaia – veľmi obľúbená pláž na západnom pobreží, jemný piesok a hladké skaly

Le Tombe – ťažko dostupná krásna divoká pláž na západnom pobreží, drobné tmavé kamienky

 

Cala Seregola – pláž ktorá pozostáva najmä z tmavého minerálneho piesku s malými kamienkami

Topinetti – nádherná pláž s tamvým pieskom a bielymi kamienkami a kameňmi

Športy

Nádherné Tyrhénske more láka milovníkov vodných športov. Na svoje si prídu potápači – zaujímavá morská fauna a flóra chráneného územia, krištálovo čistá, slnkom presvetlená voda, a vraky lodí z čias Rímskej ríše v hĺbke 10 – 45 metrov. Krásne prostredie a zákutia pobrežia Elby je ideálne objavovať z morského kajaku, plachetnice alebo windsurfu. Na Elbe nie je problém požičať, alebo servisovať športové náradie, prípadne si najať učiteľa alebo sprievodcu pre ktorýkoľvek vodný šport.

Suchozemci sa na Elbe nemajú šancu nudiť, nádherné prostredie vyzýva na turistiku, prechádzky, horský alebo cestný bicykel, terény si nájdu aj lezci. Na ostrove je niekoľko centier pre jazdu na koni, zahrať sa dá beach volejbal, tenis, golf a iné športy.

Na Elbu autom

Najrýchlejšia cesta vedie z Bratislavy cez Graz, Klagenfurt a Villach na juh na Udine, Padovu, ďalej okolo Bologne a Florencie, potom na západ na Livorno a ďalej na juh až do Piombina (cca 1050km od BA). Z Piombina premáva trajekt do viacerých miest na ostrove (Portoferraio – najčastejšie, Cavo, Rio Marina) niekoľkokrát za deň. V sezóne cca každú hodinu alebo aj častejšie. Sú to linky spoločností Moby Lines a Torremar. Ceny závisia od konkrétnej lode  počas dňa, od vypredanosti danej lode atd. Aktuálne ceny a aj možnosť zakúpenia lístkov nájdete priamo na web stránek spomínaných spoločností.

 

 

 

Napíšte námLetenkyPrenájom auta