Schladming – Dachstein

Najvyššie položená horská stanica 2700 m.n.m.
Najnižšie položená údolná stanica 745 m.n.m.
Počet vlekov a lanoviek 81 (gondoly, sedačky, kotvy)
Celková dĺžka zjazdoviek 175km
Vzdialenosť od Bratislavy 340km
Ďalšie vybavenie strediska Ski bus v cene permanentky, parkovanie, lyžiarske školy, požičovne, freeski + snowboard Snowpark, zjazdovka s časomierou, Carving zjazdovky, sánkovanie, nočné lyžovanie, bežkovanie, vyhliadková terasa Sky Walk v 2700 m.n.m., krytá plaváreň

LYŽIARSKE STREDISKO

Tri najpopulárnejšie a množstvom zjazdoviek najväčšie kopce z regiónu Schladming – Dachstein sú Reiteralm, Planai a Hauser Kaibling. Permanentka platí v regióne Schladming-Dachstein aj na Hochwurzen, Fageralm, v Ramsau, na ľadovci Dachstein, v Galsterbergu a Stoderzinken, čo rozširuje možnosti. Kompletná dĺžka zjazdoviek , ktoré sú prepojené lanovkami je 125km. Pri zakúpení permanentky s viac ako jednodňovou platnosťou sa otvárajú ďalšie a ďalšie možnosti, keďže táto platí v celej mamutej oblasti Ski Amadé. Spomínať špičkové služby pre lyžiarov, garanciu snehu od prvých chladných dní aj mimo ľadovca (obvykle už v októbri), parkovanie, skibus, prepracovaný systém zasnežovania, reštaurácie, to v prípade jedného z najmodernejších Rakúskych stredísk naozaj nemá zmysel. Stačí raz zažiť a človek je rozmaznaný na zvyšok svojej nadšeneckej lyžiarskej kariéry!

Reiteralm (max. 1860 m.n.m.)

Veľmi populárny tréningový kopec Rakúskych lyžiarov ponúka svetovú triedu jazdenia aj nám nadšencom. Údolná stanica je v Gleimingu, pár metrov od dedinky Pichl Mandling. Na Reiteralme nájdeme príjemné zjazdovky, ktoré majú po väčšine náročnejší charakter, ale nie sú to čierne padáky. Nájdu sa aj miernejšie svahy a je tu tiež detský svet a menší Snowpark, čiže sa zabaví celá rodina. Horské chaty sú vyhlásené Rakúskymi špecialitami pod zub a fantastickou atmosférou pre relax.

Planai (max. 1894 m.n.m.)

Z centra Schladmingu z mimozemsky vyzerajúcej údolnej stanice Planet Planai nás lanovka vyvezie na kopec Planai, ktorý si získava svojich fanúšikov dokonalými zjazdovkami na ktorých sa každoročne jazdí Svetový pohár a v roku 2013 sa tu konali Majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní. Aj trénovaným stehnám dá zabrať skoro 5km dlhý zjazd z najvyššieho bodu na Planai až dole do údolia. Planai ale ponúka aj miernejšie a iné formy zimno-športového vyžitia, ktoré stojí za to objaviť. Nachádza sa tu aj Planai Superpark pre freeski a snowboard jazdcov a veľké množstvo útulných horských chatiek s reštauráciami.

Hauser Kaibling (max. 2015 m.n.m.)

Najvyšší kopec spomedzi susedov sa týči nad dedinkou Haus im Ennstal odkiaľ premáva (ako inak) moderná lanovka a pýši sa „najkrajšími zjazdovkami“. Znie to ako silné tvrdenie, ale treba uznať, že majú niečo do seba. Hauser Kaibling sa pravidelne ako aj jeho susedia umiestňuje veľmi vysoko v rebríčkoch Top Rakúskych stredísk a po úžasnom tempe investícií do vylepšení v posledných rokoch sa niet čo čudovať.

OKREM LYŽOVANIA

Podľa gusta sa dá venovať aktivitám na čerstvom vzduchu alebo aj vo vnútri. Dá sa hrať tenis, squash, kolky, plávať, saunovať sa, vybehnúť na túru na niektorý z obrovského množstva zimných turistických chodníkov, posedieť v konskom záprahu, bežkovať (na ľadovci, v Ramsau plus ďalšie možnosti v údolí, v celom regióne Schladming Dachstein je vyše 450km tratí), sánkovať sa, korčuľovať. Keď vyjde pekné počasie určite stojí za to vyviezť sa na ľadovec Dachstein nad dedinkou Ramsau. Pohľad z úžasnej vyhliadkovej terasy Sky Walk nad 250m vysokou kolmou skalnou stenou je nezabudnuteľným zážitkom. V meste Altenmarkt, ktoré je vzdialené 18km od údolnej stanice kopca Reiteralm sú vznikajúce termálne kúpele s liečivou slanou vodou a so saunovým svetom. Je tu vonkajší vyhrievaný bazén, detský bazén, bazén s vlnami a relaxačné bazény s rôznou koncentráciou soli, vírivka. Rozľahlý je aj saunový svet s rôznymi typmi sáun a ochladzovacími sprchami a bazénikom.

MESTEČKÁ

Pichl Mandling je malá dedinka na úpätí Reiteralmu, spolu s Vorbergom a inými menšími dedinkami si zachovali skutočne pokojnú dedinskú atmosféru. Podobne aj Haus im Ennstal. Oproti tomu centrum Schladmingu s pešou zónou, reštauráciami, kaviarňami a obchodmi je živým centrom športového turizmu v tejto oblasti. Ďalšie dedinky s ubytovacími možnosťami sú vo vyššej nadmorskej výške Ramsau, ktoré je nad údolím na severnej strane pod stenami Dachsteinskeho masívu. Kúsok nižšie smerom do údolia je rozťahaný Vorberg s farmárskymi usadlosťami, možnosťami ubytovania a nádherným výhľadom na štyri poprepájané kopce na ktorých sa lyžuje. Dovolenkársky ráz, možnosti prechádzok a blízkosť lanoviek ponúka Rohrmoos, ktorý sa rozprestiera na úpätí kopca Hochwurzen, kúsok od Schladmingu a zjazdoviek kopca Planai či Hochwurzen. 

S DEŤMI

Oblasť Schladming – Dachstein  disponuje výborným detským vybavením, briežkami an učenie, detskými vlekmi a ďalšími atrakciami ako rozprávkové figúrky v detskom svete a podobne. Parkovanie je ideálne umiestnené nedaleko údolných staníc, čiže aj keď nebývate na svahu, netreba sa obávať prenášania zimného náradia a podobne. Stredisko ponúka zľavnené skipassy pre deti a perfektné moderné lanovky, ktorými sa aj tí najmenší vyvezú bezpečne na svah. Mimo lyžovania sa dá s deťmi navštíviť bazénový svet v Schladmingu alebo termálne kúpele s detským bazénom v Altenmarkte (na západ od Schladmingu cca 25km).

AUTOM

Najrýchlejšie sa do oblasti Schladming – Dachstein dostanete rýchlostnou cestou S6 cez Semmering, ďalej od Leobenu po diaľnici A9 do Liezenu a odtiaľ pohodlnou širokou obojsmernou cestou v údolí rieky Enns.

 

Napíšte námLetenkyPrenájom auta