Lignano – info

Poloha: provincia Udine, 85km severne od Benátok a cca 620km od Bratislavy

Talianske prímorské letovisko, ktoré Ernest Hemingway prirovnal k malej Floride ponúka krásnu 8km dlhú piesočnatú pláž s pozvoľným vstupom do mora ideálnu pre letné dovolenkové kúpanie ako aj pre plážovú zábavu malých detí. Je tu čisté more, zábavné parky, zoologická záhrada, golfové ihrisko, nočné kluby, kúpele, herne, diskotéky a ďalšie možnosti pre trávenie voľného času. Lignano tvoria tri časti: Lignano Riviera, Lignano Pineta a Lignano Sabbiadoro. Pozdĺž všetkých troch sa tiahne krásna pláž s jemným pieskom a vynikajúcim plážovým servisom.

Riviera je najjužnejšia časť Lignana začínajúca ústím tyrkysovo-modrej rieky Tagliamento. Pokojná zóna s rodinnými
domami, nízkou zástavbou a množstvom píniových hájikov. Na začiatku Riviery pri rieke Tagliamento je zachovaná časť pôvodného píniového lesa, aký v histórii pokrýval celý polostrov. Nájdeme tu zologickú záhradu, golfové ihrisko a aj wellness kúpele Terme di Lignano.

Lignano Pineta je ďalším v poradí na polostrove. Táto rezidenčná časť poskytuje výber z množstva hotelov, apartmánových domov a viliek, ale aj reštaurácií a iných služieb. Pineta je zaujímavo urbanisticky vyriešená, ako výsledok nápadu architekta Marcella D´Olivo z 50-tych rokov minulého storočia. Projekt so snahou o zachovanie čo najväčšej časti píniových porastov spolu s rozvojom letoviska môžme dnes stále považovať za mimoriadne úspešný. Pineta vtedy dostala svoju charakteristickú špirálovitú štruktúru, v ktorej sa ďalej stavalo, zachovávajúc veľa z pôvodnej zelene.

Najživšia časť letoviska je severná časť polostrova s názvom  Lignano Sabbiadoro. Nachádza sa tu dlhá pešia promenáda, množstvo obchodíkov, reštaurácií, barov, zmrzlinární, tradičných vinoték. Sú tu moderné nočné kluby ale je na výber aj z tradičných talianskych reštaurácií. Dlhá pláž v Sabbiadore je ideálna pre plávanie a vodnú zábavu a v tejto časti sa tiež nachádzajú ďalšie atrakcie ako aquapark, lunapark, dráha pre kolieskové korčule, detský
zábavný park Gulliverlandia a ďalšie.

Pláž má šírku od 80 do 150 metrov, je orientovaná na juhovýchod, a tiahne sa až na koniec polostrova. Je to nádherná piesková pláž zlatistej farby, ako je obvyklé v tejto časti Benátskej riviéry. Okolo očíslovaných vstupov (vstup je bezplatný) sa nachádzajú plážové služby ako požičovne slnečníkov, šlapacích bicyklov, kánoí, windsurfové a plavecké školy, snack bary, wc a sprchy, pri niektorých vchodoch sú aj detské ihriská.  Väčšina pláže je organizovaná, so slnečníkmi na prenájom, alebo so slnečníkmi pre hotelových hostí. Ak si prajete použiť vlastné plážové náradie ako lehátka a slnečníky, určené úseky voľnej pláže, kde je to možné sa nachádzajú v časti Lignano Sabbiadoro. Slnečník a lehátka sa dokonca dajú rezervovať vopred, ešte z domu – na stránke lignanosabbiadoro.it, urýchlite tým výdaj po príchode na pláž. Na tejto stránke nájdete aj interaktívnu mapku pláže. Dozviete sa tu tiež podrobnosti o aktuálnom letnom programe akcií na pláži. Pláž v Lignane bola v roku 2012 opäť (už 23. krát, čo je národný rekord) ocenená modrou vlajkou. Ocenenie je symbolom čistoty pláže, mora, ako aj úrovne praktického fungovania letoviska ako triedený odpad, aktivity na ochranu životného prostredia, cyklistické chodníky, bezbariérový prístup k moru…)

ZOO v Lignano Riviera charakterizuje krásne prírodné prostredie v ohybe rieky Tagliamento. Jedinečné miesto,
ktoré je domovom 1500 zvierat, ponúka príjemné prechádzky po chodníčkoch v zeleni, so zmenami vo vegetácii a prostredí upravenom pre jeho obyvateľov.

Gulliverlandia v Lignano Pineta je náučný zábavný park, ktorý ponúka hry a kolotočové a iné atrakcie rozdelené podľa historických období a geografických miest. Každá časť hravým spôsobom vysvetľuje svoje špecifiká. Deti sa dozvedia zaujímavosti o dinosauroch, stredoveku, Mayskej civilizácii, podmorskom živote prechodom tunelom pod akváriom a pod.

Aquasplash je skutočnou odmenou pre deti aj dospelých, je tu už od roku 1985 (v Lignano Pineta) a pýši sa obrovskou ponukou vodných atrakcií. Sú tu šmykľavky od výmyslu sveta, bazén s umelými vlnami, ale aj oddychová záhrada, reštaurácia a ďalšie služby. Pre najmenších je určený park I Gommosi vovnútri Parco del mare (Lignano Pineta), kde sa nachádzajú nafukovacie atrakcie, hrady a šmykľavky pre malé deti. Parco del Mare ponúka aj fitness atrakcie pre športuchtivých s návodom na osviežujúce cvičenie v tieni pínií.

Ďalší krásny park kde sa oplatí stráviť čas je Hemingwayov park v Lignane Pineta. Večer plný srandy strávite v Pinete aj v Luna Park Strabila, kde je na výber zo 60 kolotočových atrakcií V časti Sabbiadoro sa nachádza Junior Park pre deti všetkých vekových kategórií, kde sa dá stráviť príjemné popoludnie na vodných atrakciách, vláčiku, kánoe, mini autíčkach…

Príroda v okolí mesta smerom k Lagúne Marano je unikátnym ekosystémom s mokradinami so množstvom zaujímavej flóry a fauny. Navštíviť sa oplatí staré rybárske mestečko Marano, ktoré si zachovalo pôvodné opevnenie a ráz pripomínajúci začiatok 19. Storočia. Táto strana polostrova naskýta úplne nový a iný pohľad na Lignano. Dostať sa sem dá na bicykloch alebo batanou – miestnou výletnou loďkou s plochým dnom používanou tradične pre plavbu po lagúnach, ktoré ďalej premávajú aj do prírodných rezervácií Foci dello Stella a Valle Canal Novo. Počas pobytu sa dá stihnúť denný výlet do Benátok loďou, autobusom alebo autom, prípadne do Terstu, krásneho mesta Grado, alebo do cca 30km vzdialeného stredovekého Portogruara – jedinečná atmosférou „malých Benátok“.

Lignano ponúka bohaté možnosti pre aktívnu dovolenku. Spojené s morom: plachtenie, winsurfing, plávanie, pádlovanie a iné vodné športy. Suchozemské ako plážový volejbal, dráha pre kolečkové korčule, cyklistické trasy, fitness chodníčky, jogging v tieni borovíc, športové ihriská, tenisové kurty, golf, jazda na koni a mnohé ďalšie.

Dovolenka s deťmi
Lignano je dokonale pripravené na svojich najmenších hostí. Ponúka im nekonečné možnosti zábavy na pláži, v parkoch, v zábavných centrách. Na pláži sú miestnosti pre prebaľovanie, ihriská. Väčšina hotelov a reštaurácií má detské menu, stoličky, dokonca detský servis pre stolovanie. Služby ako baby-sitting sú k dispozícii v hoteloch aj na pláži. Na deti sa skrátka v Lignane myslí, čo zjednodušuje a spríjemňuje rodinnú dovolenku.

Do Lignana autom
Lignano je vzdialené cca 620km z Bratislavy. Cesta autom je bezproblémová a jej absolútna väčšina je po výborných diaľniciach. Vedie krížom cez Rakúsko, cez Graz, Klagenfurt a Villach, prejde do Talianska v smere na Talianske Udine, ďalej na juh a juhozápad do Latisany odkiaľ je to už len na skok na prázdninový polostrov.

Napíšte námLetenkyPrenájom auta